DĘTKI 29

Dętka 29 - dla fanów dużych kół i adrenaliny

 

Dętka 29 cali idealnie pasuje do opon w tym samym rozmiarze. Duże i szerokie koła najlepiej sprawdzają się w rowerach typu MTB lub w gravelach, na długich i wyboistych trasach. Niestraszny im śnieg, błoto czy piasek.

 

Jednak by móc w pełni cieszyć się z wszystkich zalet tweenty-ninera (tak nazywane są rowery z kołami 29 cali), warto mieć ze sobą zapasową dętkę. Na wyboistych drogach i stromych zjazdach nietrudno o „kapcia”. Sprawdź ofertę naszego sklepu i znajdź dętkę dopasowaną do Twojego jednośladu.

_________________________________________________________________________

 

Opona i dętka 29 cali, czyli zalety dużych kół

 

Dlaczego coraz więcej osób zamienia typowe 26-calowe koła na 29 cali? Powody są przynajmniej trzy.

 

1)    Po pierwsze duże koło gwarantuje lepszą stabilność, co łatwo poczuć przy dużych prędkościach, kiedy nawet najmniejszy uskok koła może skończyć się wywrotką.

2)    Po drugie większe koło łatwiej pokonuje przeszkody terenowe.

3)    Po trzecie większa jest powierzchnia styku opony z podłożem. To niezwykle ważne w czasie pokonywania ostrych zakrętów i podczas jazdy po niestabilnym gruncie, takim jak śnieg czy błoto.

 

Trzeba jednak pamiętać, że rowery z kołami 29 cali nie są przeznaczone do rekreacyjnej jazdy po mieście. To zdecydowanie sprzęt do zadań specjalnych.

Dętka 29 cali - jak dobrać właściwą?

Wybierając dętkę rowerową weź pod uwagę sposób, w jaki korzystasz z roweru. Jeśli zależy ci na jak najmniejszej wadze, wybierz dętkę lekką. Jeśli uprawiasz np. kolarstwo grawitacyjne, dętka powinna być dość gruba. Dzięki temu wytrzyma większe skoki ciśnienia.

 

Pamiętaj również o odpowiednim rozmiarze dętki, którą należy dobierać do rozmiaru opony. Nigdy na odwrót. Zwykle rozmiar znajduje się na oponie i może być zapisany na trzy sposoby (chociaż w praktyce używa się tylko dwóch).

 

Pierwszy to system calowy (29” x 2,00”). 29 to średnica opony/obręczy koła, a 2,00 to jej szerokość. Drugi często używany to system ETRTO (50-559) zapisany w milimetrach. Tu pierwsza cyfra oznacza szerokość opony, druga jej wielkość.

Istnieje również system francuski (700 x 38C), w którym 700 to wymiar zewnętrznej średnicy opony podany w milimetrach, a 38 to jej szerokość zewnętrzna. Litera oznacza rozpiętość opony. Jednak tego zapisu używa się niezwykle rzadko.

 

Przed zakupem sprawdź również rodzaj wentyla. Tu również są trzy typy. Wentyl samochodowy Schrader AV, który jest najpopularniejszy, wentyl Presta French FV oraz wentyl rowerowy Dunlop DV.

 

 

Pokaż wyniki (1)
DĘTKI 29
Widok:
Na stronie:
Sortuj po:
DĘTKA CONTI MTB 29+ 65-70/622  CO0180031

DĘTKA CONTI MTB 29+ 65-70/622 CO0180031

AUTO 40MM

Indeks katalogowy: CZĘ001868

Dostępność: Dostępne
24h
45,90 zł brutto