KÓŁKA DO PRZERZUTEK
Kółka do przerzutek. Mała zmiana, duży komfort jazdy
Kółka do przerzutek są częścią układu napędowego i jednym z tych elementów, który w rowerze ściera się najszybciej. Co ile należy je wymieniać? Odpowiedź brzmi „to zależy”. Jeśli masz problem z płynną zmianą przełożeń to znak, że czas wymienić kółka do przerzutek.
____________________________________________________________________________
Kółka do przerzutek - kiedy je wymienić?
Do eksploatacji dochodzi zwłaszcza w czasie intensywnej i częstej jazdy. Jednak nawet w rzadziej używanych jednośladach należy regularnie serwisować ten niepozorny element.
Kółko dolne, czyli napinające, odciąga dolną część łańcucha, tak aby był odpowiednio napięty. Natomiast kółko górne, czyli prowadzące, odpowiada za przesuwanie łańcucha z jednej tarczy kasety na drugą. Dlatego oba kółka ulegają zużyciu w wyniku pracy napędu. Wymiany należy dokonywać gdy przerzutka przestaje pracować płynnie, kółko złapie zauważalny luz lub gdy zęby wykazują znaczące zużycie.
Jak założyć kółka do przerzutki tylnej
Chcąc wymienić kółka do przerzutki tylnej, trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia. Na pierwszy rzut oka są niemal identyczne, ale kiedy lepiej się im przyjrzeć, okazuje się, że różnią się wyglądem i średnicą, wytrzymałością czy symetrycznością prowadzenia łańcucha. Wiemy też, że pełnią inne funkcje. Kółko prowadzące oznacza się jako: G-Pulley lub Guide Pulley. Napinające natomiast jako: T-Pulley lub Tension Pulley.
Jeżeli na kółkach występują oznaczenia w postaci strzałek, kółko prowadzące należy zamontować tak, aby strzałki były skierowane w lewo, patrząc od zewnętrznej strony przerzutki. W przypadku kółka napinającego strzałki powinny być skierowane w prawo. Strzałki na kółkach przedstawiają kierunek obrotu w czasie pracy napędu.
Jakie kółka do przerzutek?
Dobór kółek przerzutki podyktowany jest jej modelem.
KÓŁKA PRZERZUTKI TK1746MX-BK 14T/16T BK
SHIMANO/SRAM 12 RZĘDÓW MTB 14T/16T
Indeks katalogowy: CZĘ001758